Tour de France 2016 Heyecanı Başladı

Bisiklet dünyasının en önemli organizasyonu kabul edilen Tour de France 2 Temmuz 2016 tarihinde başlıyor. Bu yıl 103.‘sü düzenlenecek yarış, her zaman olduğu gibi dünyanın en başarılı ve hırslı bisikletçilerinin kıyasıya rekabetine sahne olacak.

2 temmuz 2016 tarihinde Mont-Saint-Michel‘de start alacak olan yarış 24 Temmuz 2016 tarihinde Paris’teki Champs-Élysées meydanında son bulacak. Bisikletçiler Tour de France 2016 yarışlarında 21 etap boyunca toplam 3.535 km yol kat edecekler. Tura katılan 22 bisiklet takımından toplam 198 bisikletçinin boy göstereceği yarışın bu seneki yarış parkuruna göre bisikletçiler sadece Fransa’nın değil bu ülkenin yanı sıra diğer komşu ülkeler olan İspanya, Andorra ve İsviçre’den de bisiklet sürerek geçecekler.

Rota_2016

Geçtiğimiz yıl genel klasmanı zirvede tamamlayarak sarı mayonun sahibi olan Chris Froome, bu yıl da yarışın en büyük favorisi olarak gösteriliyor. Team Sky takımının Kenya asıllı Britanyalı bisikletçisi, bu sene de zirveye ulaşırsa 1996’da Miguel Indurrain’den sonra Fransa’da şampiyon unvanını koruyan ilk isim olacak.

Yarışın bir diğer iddialı ismi, 2007 ve 2009 yıllarında burada şampiyonluğa ulaşan Tinkoff takımından Alberto Contador. 2013 ve 2015 yıllarında yarışı Froome’un ardından 2. sırada tamamlayan Movistar bisikletçisi Nairo Quintana da, sarı mayonun önemli adaylarından biri. Fransız bisikletçiler Thibaut Pinot ve Romain Bardet ise, kendi ülkelerinde düzenlenen organizasyonun önemli adayları arasında sayılıyor.

Tour de France Bisiklet Yarışlarında Mayo Renkleri ve Forma Numaraları

Her sürücü, takımına ait resmi ekipmanı giymek zorundadır (şort, mayo, çorap, eldiven, ayakkabı ve kask). Her hangi bir olay yaşanmadıkça, her 22 takıma ait 9 sürücü yarışın başında tamamen aynı şekilde giyinir. Ancak bazı istisnai durumlar vardır. Genel klasman lideri (sarı), en iyi tırmanışçı (puanlı), kısa mesafe birincisi (yeşil), en iyi genç sürücü (beyaz) bu konumları simgeleyen renk mayo giyerler. Bu sürücülerin mayolarının uygun bir yerinde kendi takımlarının bayrağı bulunmaktadır. Zamana karşı yarışlarda, yarış liderleri farklı renkte mayo giyebilir.

Sürücüler birden fazla etapta birincilik elde ederlerse, mayoların öncelik sırasına göre giyinirler: Sarı mayo, yeşil mayo, puanlı mayo ve beyaz mayo. Bu durumda ikinci veya bir sonraki en yüksek puanlı sürücü kalan kategorilerde liderin mayosunu giymeye hak kazanır.

Sürücüleri kıyafetlerine ek olarak, mayolarının altına veya üstüne yağmurluk, tayt veya çorap gibi ayağı sıcak tutacak malzemeler vb. yarış başında veya yarış esnasında giyebilir. Yarışçılar etap sırasında ek kıyafetleri takım aracından veya yarış organizatörleri tarafından gönderilen motosiklet sürücülerinden edinilebilir.

Yarışmacılar yarış numaraları ile tanımlanmıştır. Savunma yarışı şampiyonu 1 numarayı giyer ve takım arkadaşları 9 numaraya kadar bunu takip eder. Takımda en üst sıraya yerleşmesi düşünülen sürücülere 1 numaralı forma verilir. Daha sonraki numaralandırma sürücülerin isimlerinin alfabetik sıralamasına göre yapılır. Sürücülerin numaraları bisikletlerinin şasisinin her iki tarafına da konulur. Aynı şekilde sürücülerin de biri kalça üzerinde olmak üzere iki numaralı kıyafet giymesi gereklidir. Zamana karşı yarışlarda küçük kalça numaraları yerine daha büyük olan sırt numaraları kullanılır.

Sedat Kartal

Avukat / Bisikletçi / SK Blog Sahibi - İstanbul’da doğdu. Bisiklet sporu merakı yanında basılı ve dijital medya alanında dergi editörlüğü ve görsel yönetmenlik yaptı. Webmaster site tasarımcılığı ile kendi kişisel blog ve avukatlık sitelerinin tasarımlarını hazırladı ve yayınladı.

Benzer Yazılar