Shimano Metrea: Şık ve Sade

Shimano, yeni şehir/spor bisiklet grubu METREA’nın bisikletçilikte dağ bisikletinden beri en büyük sınıfsal yenilikte bulunduğunu iddia eden yeni bir kompenantla karşımıza çıktı. Marka, bu set grubunu şehir bisikletçileri ile bisikletlerini günlük işe gidip gelenler ve kısa mesafe şehir içi kullanımlara uygun olarak kullananlar için tasarlamış. METREA’nın tasarım öncüleri, bu ürünü sıradışı insanların oluşturduğu  kitlelere hitap ettiğinin altını çiziyorlar. Bütün abartılı satışa yönelik sözcükler bir yana, METREA, Metropolitan ve Real kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşturulmuş ve öncelikle markanın “Urban Sport” diye nitelediği bir ürün ortaya çıkmış. Özellikle tasarımcılar, bu ürünün bisiklet kullanımında sportiflik ile rahatlık arasında tercihte bulunmak isteyen bir kitleye hitap edeceğinin altını çiziyorlar. METREA’nın tasarım aşamasındaki ana hedef olarak basitlik, minimalist yüzeyler, işlevsellikten ödün vermeden estetik bir arada elde edilmeye çalışılmış. Bisikleti çabuk hızlandırmak için daha hızlı ve sesiz vites geçirme, hızlı fren ihtiyacı ile şehir içinde ve yoğun trafikte bisiklet kullanmanın gerekleri bu gruba uygun olarak tasarlanmış.

İlk dikkat çeken kısımlar için grup set 1 x 11 olarak oluşturulmuş ve belirttiklerine göre 2 x 11 olarak da kullanmanın mümkün olduğu da söylenenler arasında. Yine aynakol tasarım 3 kollu yıldıza benzer şekilde görülüyor. Üzerinde korozyon önleyici özel bir kaplaması bulunuyor ve kendinden zincir koruyucu yekpare bir tasarım söz konusu. Shimano bu grup seti tasarlarken ortaya yeni bir de gidon tasarımı da ortaya koymuş. Kendilerinin H-Bar adını verdikleri bu tasarım bullhorn’ların daha kısa yapılısına benzetilmiş. Fren ve vites kolları TT bisikletlerdeki gibi düşünülmüş ve gidona aynen TT’lerdeki gibi takılıyor. Shimano şehir içi bisiklet kullanıcıları arasında oldukça polüler olan ve gittikçe daha çok taraftar bulan “şık ve sade” akımını görüp bu konsepte gayet uygun bir grup set üretmeyi başarmış görünüyor.

Shimano Metrea: U-5000/CS-5800 Uyumu

Bize göre bir şehir bisikletine en çok yakışır tipteki gidon olan bullhorn ve kendi tasarımları h-bar ön plana çıkarılmış. METREA arka vites RD-U5000, 11 vitesli kaset CS-5800 ile birlikte etkili bir dişli kullanımı sunduğu ortada. Pürüzsüz vites geçişleri, şehir trafiğinin sıkıcı ortamında size farklı bir sürüş sağlamayı garanti ediyor. Shimona METREA seti tamamen yeni çıkan ve kendine özgü konsept ürün. Yani daha önce tasarlanan bir kompenant grubunun yeni bir versiyonu değil, baştan aşağı yeni tasarlanmış ve yeni üretilmiş bir ürün. Ve hedef olarak tamamen şehir kullanımına odaklanmış bir ürün grubu aynı zamanda.

METREA’nın buradaki farkı görsel olarak çok şık ve çok sade olması ilk dikkat çeken özellik olmuş. Bu arada bu grup setin çok süratli olmasının yanında aynı zamanda hafif ve sağlam olmasına da azami özen gösterilmiş. Tasarımı gerçekleştiren ekiple yapılan bir ropörtajda şunlar söylenmiş; mesela, yol bisikleti almak istiyorsanız sebebi süratli olması mı yoksa sağlam olması mı önemlidir sizin için? Evet, bu iki tercih bisikletin şehir kullanımı için yeterli değil. Dolayısıyla artık sadece şehirlerde bisiklete binmek isteyen ancak bu arada şık ve düzgün giyinen, bisikletinin de kendisi gibi şık olmasını isteyen ama performansı da iyi olsun, hidrolik freni olsun, vitesleri ve jantları da güçlü ve sağlam olsun diyenlerin tercihlerini tam anlamıyla yerine getiren seri kesinlikle METREA olmalı demişlerdir. bu arada tüm Shimano METREA Set Grubu aşağıda verilen özelliklere sahip parçalardan oluşuyor ve komple takım fiyatı yaklaşık 750 € (Euro) civarı bir fiyatla satın alınabiliyor.

Özellikler:

Seri: Shimano Metrea U5000
Dişliler: 1×11-Hız (speed)

Bileşenler:

Aynakol: 175.0 mm (42 dişli)
Kaset: 11-32
Arka Arttırıcı: kısa kafes
Fren: disk fren, hidrolik (düz montaj)
Shift Kolları: I-Spec II
Tekerlekler: 8-/9-/10-/11-hız Shimano/SRAM (Yol)

Paket İçeriği:

Shimano Metrea U5000 groupset şunları içerir:

– 1 x Shimano Metrea FC-U5000-1 aynakol, (ayna dişlisi dahil)
– 1 x Shimano RD-U5000 arka vites
– 1 x Shimano Metrea SL-U5000 11 vitesli vites kolu, (kablo dahil)
– 2 x Shimano Metrea BR-U5000 kaliperleri (ön ve arka),  (fren balataları dahil)
– 2 x Shimano Metrea BL-U5000 fren kolu (sol ve sağ), (fren hortumu dahil)
– 2 x Shimano Metrea SM-RT500 Merkezi Kilit rotorları, 140 mm
– 2 x Shimano Metrea WH-U5000 tekerlek (ön ve arka tekerlek)
– 1 x Shimano 105 kaset CS-5800
– 1 x Shimano 105 / SLX CN-HG601-11 vitesli zincir.

Bir Yorum Yazın

Sedat Kartal

Avukat / Bisikletçi / SK Blog Sahibi - İstanbul’da doğdu. Bisiklet sporu merakı yanında basılı ve dijital medya alanında dergi editörlüğü ve görsel yönetmenlik yaptı. Webmaster site tasarımcılığı ile kendi kişisel blog ve avukatlık sitelerinin tasarımlarını hazırladı ve yayınladı.

Benzer Yazılar