Photo Square – Portre Fotoğrafçılığı

Portre Fotoğrafçılığı

Portre fotoğrafları çekmek, fotoğrafa ilgi duyan herkesin yapabileceği birşey gibi görünse de işin içine insan faktörü girdiği için zor yanları oldukça fazladır. Her insan ayrı bir karakter, ayrı bir dünyadır. Onu farklılaştıran özelliklerin portresine yansıması gerekir. Fotoğrafın, kişinin belirleyici özelliklerini ortaya koyan biçimde ve uygun ekipmanlarla çekilmesi gerekir. Portrede genel kural; portre çekimlerinde kişinin yüzü, gözleri gibi özel noktaları odak noktası alarak seçmektir. Diğer bir popüler portre çekim kuralı ise yüze odaklanarak arka planda bokeh etkisi yaratmaktır. Arka plan için rahatsız etmeyecek şekilde alan derinliği oluşturmaktır. Bu yöntem portre fotoğraflarında daha baskın kullanılmaktadır.

Önce İletişim

Portresini çekmek istediğiniz kişiye isteğinizi anlatabilmeniz için onu kesinlikle tanıyor olmalısınız. Eğer tanımıyorsanız da bir an önce tanışın. Ona kendinizi tanıtın ve iletişimi kurduktan sonra, uygun bir fon ve uygun bir ışık altında onun portresini çekmek istediğinizi söyleyin. Bunu yapmaktaki amacınızı anlatın. Büyük bir olasılıkla kabul edecektir ve fark ettirmeden veya izinsiz çekeceğiniz bir fotoğraftan çok daha iyi bir sonuç ortaya çıkacaktır. Diyelim ki kabul etmedi; ne olacak, dünyanın sonu değil ya. Kaçırdığınız yığınla konudan biri olarak unutulup gidecek. Modele bu şekilde yaklaşımı kuşkuyla karşılayanlar olabilir. Ama inanın ki iletişimsiz bir fotoğraftan çok daha fazlasını elde edeceksiniz. Bu konuda pratik yapmak için, işe yakın arkadaşlarınız ve akrabalarınızdan başlayabilirsiniz. Yakınlarınıza hem sözünüz geçer, hem de onları zaten tanıyor olduğunuz için hangi özelliklerini vurgulamak istediğinizi bilirsiniz.

Arka Planı Sade Tutun

Portre fotoğraflarında ana konuyu ortaya çıkartmak için mümkün olduğunca arka planı sade tutmaya dikkat etmeliyiz. Bu dikkat dağıtıcı öğeleri her zaman kaldırmak mümkün olmasa bile daha sonra kişiyi portrede odak alarak ortadan kaldırabiliriz. Genellikle bunlara dikkat edersek kit lensinizle daha güzel portreler çekebiliriz. Kendinizi sınırlamadan bir kaç temel noktayı dikkate alıp daha sık çalışıp daha dikkat ederseniz güzel portreler çekmek için en önemli başlangıç adımlarını atmış olursunuz.

Konuya Yakınlaşın

Geniş açı ile çektiğiniz portrelerin daha iyi olması için belirli oranlarda kırpma işlemi yapabilirsiniz. Tele lens kullanıldığı zamanlarda ise her zaman daha yakından çekilmesi konuya hakim olmamızı sağlayacaktır. Konuya daha yakın olup, diyafram değeri açık olursa arka plandaki bokeh daha fazla olacaktır ve konumuzun ön planda olmasını sağlayacaktır.

Kit Lensinizi Uzatın ya da Tele Lens Kullanın

Genellikle fotoğraf makinesi üreticileri kit lens aralıklarını 18mm ve 70mm olarak üretmektedir . Lensi uzatabildiğiniz kadar uzatın, yani en üst mm‘de kullanın. Geniş açıda olan bozulmaları bu şekilde lensi uzatarak ortadan kaldırabiliriz.

Siyah-Beyaz Portre Deneyin

Portreler fotoğraf dilinde canlılığı vurgularlar. Bazen siyah beyaz portre çalışmalar nostaljik bir üslup olsa da anlatım dilinin gücünü yansıtır. Duygu yüklü portrelerde duygunun açığa çıkmasına ve izleyende derin etkiler uyandırmasına yardımcı olur. Fotoğrafın konu ve ortamına uygun olarak biz fotoğrafçıların çekdiğimiz fotoğrafları bazen siyah beyaz olarak da denememiz yerinde bir uygulama olabilir.

Diyaframı Açın

Kit lenslerde genellikle sınırlı ve belirli diyafram açıkları ile birlikte sunulmaktadır. Kit lensimiz ile iyi bir bokeh elde etmek için diyafram değerimiz genellikle F/5.6 – F/3.5 aralığında olmalıdır. Odağımızı merkezde tutmamız daha iyi alan derinliği sağlayacaktır.

Gözlere Odaklanın

Portre fotoğraflarında, genel olarak bilinen şey gözlerin net ve keskin olması gerektiğidir. Gözler fotoğrafın ruhu gibidir. Bu demek oluyor ki keskin bir odak olarak gözleri almamız şart. Şimdi konuyu geniş açı ve açık diyaframla çekelim. O zaman sadece gözleri odak noktası olarak almanız mümkün. Bu yüzden fotoğraf makinenizle konuya daha yakın olun ve gözlere odaklanın.

Işığı Doğru Kullanın

Portre fotoğrafında kullandığınız ışık, modelin ruh dünyasını yansıtması açısından biraz daha önemlidir. Farklı açılardan gelen ışığın şiddeti ve modelde oluşturduğu kontrast ifadenin güçlenmesine yardımcı olur. Yakın plan portrelerde yüzdeki detayların ortaya çıkması ve belirginliğin artması için yanal ışık tercihinin yerinde bir seçim olduğunu unutmayın. Çekim için uygun ışık ve temiz bir fonun varlığından emin olmanız gerekir. Doğal ışık yeterli değilse, yapay ışık kaynaklarından yararlanmanız ya da ISO (ASA)’yı yükseltmeniz gerekebilir. Ama portre fotoğrafında keskinlik önemli olduğu için iri gren (yani daha yüksek ASA) pek tercih edilmeyecek bir etki yapacaktır. Bu yüzden, ne yapıp edip kendinize bir ışık bulun!

Çekim Açısını Belirleyin

Portre fotoğrafları genellikle modelin göz hizasından çekilir. Böylece izleyenin model ile göz teması kurması sağlanır. Model size açılı bir şekilde duruyor ise netlik aldığınız noktaya dikkat etmeniz gerekir özellikle açık diyaframlarda çalışıyorsanız net alan derinliği azalacağından çekimde nereye netlediğimiz çok önemli olacaktır.

Kompozisyon Kurallarına Uyun

Diğer fotoğraf türlerinde olduğu gibi portre fotoğrafında da genel kompozisyon kuralları geçerlidir. Altın kesim kuralına uymak veya bakış-baş boşluğunu gözeterek yapacağınız çekimler estetik olarak bir adım öne çıkacaktır.

Bir Yorum Yazın

Sedat Kartal

Avukat / Bisikletçi / SK Blog Sahibi - İstanbul’da doğdu. Bisiklet sporu merakı yanında basılı ve dijital medya alanında dergi editörlüğü ve görsel yönetmenlik yaptı. Webmaster site tasarımcılığı ile kendi kişisel blog ve avukatlık sitelerinin tasarımlarını hazırladı ve yayınladı.

Benzer Yazılar