Photo Square – Bu Sayının Şehri Amsterdam

Amsterdam

Hollanda’nın başkenti Amsterdam sahip olduğu doğal güzellikler sayesinde Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Şehirde yer alan 1500’den fazla köprü, Amsterdam’ın “Kuzeyin Venedik’i olarak adlandırılmasını sağlamıştır. Amsterdam’ın sahip olduğu çeşitli eğlence hayatı ile şehrin özgürlükler kenti olarak bilinmesinde önemli bir etkendir. Bir milyondan fazla nüfusu olan şehir, Hollanda’nın finans, kültür, sanat, turizm merkezidir. Kanalları, bisikletleri, parkları ile farklı bir atmosfere sahip olan bu Avrupa kenti özellikle son zamanlarda popüler bir turizm merkezi olmuştur. Birçok Avrupa ülkesine yakın olması ve fiyatların nispeten daha uygun olması nedeniyle tercih edildiği düşünülen Amsterdam her yıl yaklaşık olarak 4 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. Tarihi balıkçı kenti olarak kurulması ile başlayan şehir yüzyıllar boyunca birçok önemli olaya sahne olmuştur. 20. yüzyılda Dünya Savaşlarının etkisini çok fazla hisseden şehir ilerleyen yıllarda farklı ülkelerden göç alarak toparlanmıştır. Günümüzde ise şehir dünyanın en yaşanılacak kentleri arasında yer almaktadır. Kış aylarının sert geçtiği şehri ziyaret edebileceğiniz en güzel mevsim bahar aylarıdır. Özellikle ünlü lale mevsiminin yaşandığı Nisan-Mayıs ayları şehri ziyaret için en çok tavsiye edilen dönemdir.

Amsterdam Tarihi

Amsterdam tarihi küçük bir balıkçı kenti olan bir şehrin popüler bir Avrupa kentine dönüşümünü anlatan bir hikayedir. Amsterdam tarihi 13. yüzyılda bu bölgeye gelen maceraperestlerin şehri inşa etmeleri ile başlar. Bot inşası ve bira yapımının yaygınlaşması ile Amsterdam’a gelen kişi sayısı artmıştır. 14. yüzyılda ekonomik gelişim devam etmiştir. Bu dönemde balıkçılık da önemli bir gelir kaynağı haline gelmiştir. Amsterdam tarihinin renklendiği ve şehrin hızla geliştiği dönem ise 15. yüzyıla denk gelir. İspanyolların Antwerp’i alması ile birçok zengin Yahudi Amsterdam’a kaçmıştır. Bu kişilerin getirdikleri ekonomik canlılık ile başka ülkelere ticaret seferleri yapılmaya başlanmıştır. Bu hareketliliğin devamı olarak dünyanın ilk çok uluslu şirketi olan Doğu Hindistan Şirketi kurulmuştur ve böylece Amsterdam altın çağını yaşamaya başlamıştır. Bu dönemde şehirdeki kanal ve köprülerin çoğu inşa edilmiştir.

17.yüzyılda ülkede ekonomik durgunluk yaşanmaya başlanmıştır. Ayrıca Fransız ve İngiliz saldırıları da şehri etkilemiştir. Fakat 1876 yılında Kuzey Deniz Kanalı’nın inşası ile Amsterdam’ın diğer ülkeler ile deniz bağlantısı sağlanmıştır. Limanlar ve deniz ticareti önem kazanmıştır. Bu dönemde önem kazanan bir diğer ticaret kolu da Afrika ile elmas ticaretidir. Bu yeni gelir kaynakları ile Amsterdam tarihinde mimari, sanat ve kültürün önem kazandığı ve bu alanlara ait eserlerin yapılmaya başlandığı yeni bir döneme girilmiştir. Bu dönemde yapılan mimari eserler arasında Amsterdam Merkez İstasyonu, Konser Salonu, Tiyatro Carre ve Hotel America bulunmaktadır. 20.yüzyılın başında şehir mimarisi yenilenerek daha güzel hale getirilmiş ve şehir genişletilmiştir. I. Dünya Savaşı Amsterdam ve Hollanda’yı en çok gıda yetersizliği hususunda etkilemiştir. 1930’larda işsizlik nedeniyle isyanlar çıkmaya başlamıştır. II. Dünya Savaşı ise I.Dünya Savaşı kadar az etkilemedi şehri. Ekonomik, mimari, kültürel, sağlık ve daha birçok açıdan Amsterdam tarihi etkilenmiştir. Bu dönemde Yahudilerin hayatlarını kaybetmesi nedeniyle şehrin nüfusu %10 oranında düşmüştür. II.Dünya Savaşı’ndan sonra şehir göç almaya başladı ve nüfus içerisinde Türk, Surinam ve Faslı çoğunluklar oluşmaya başlamıştır. Günümüzde ülkenin turizm, kültür, sanat, ekonomi merkezi olan Amsterdam nüfusu 180 farklı ülkeden topluluklar tarafından oluşturulmaktadır.

Amsterdam İklimi

Amsterdam hava durumu tipik Kuzey Denizi iklimi özelliklerini yansıtmaktadır. Kış döneminde nadir olarak sıcaklık -5 derecenin altına düşer. Yaz döneminde ise ender olarak 28 derecenin üstüne çıkar. Aslında genel olarak ılıman bir iklime sahiptir. Fakat mevsim içerisinde bile hava sıcaklığı sık sık değişebildiği için her hava koşuluna uygun kıyafeti yanınızda bulundurmanızda fayda vardır. Amsterdam’da ilkbahar çiçeklerin açtığı, ağaçların yeşile döndüğü ve hava sıcaklığının gün içerisinde değişken olabildiği bir dönemdir. Yaz döneminde güneşin batışı saat 21:00 civarındadır, gün içerisinde güneşli olsa da geceleri ince bir ceket gerekebilir. Sonbahar şehrin farklı renklere bürüdüğü, havanın kimi zaman yağışlı ve rüzgarlı olabildiği bir dönemdir. Amsterdam’da kış ise karlı günlerin olduğu ve kanalların buz tutabildiği bir mevsimdir. Amsterdam gezi zamanı için aslında kötü zaman diye bir şey yoktur. Yılın her mevsiminde ve her ayında bu Avrupa kenti size farklı güzellikler sunmaktadır. Yine de yoğun dönem olarak adlandırılan zaman dilimi lalelerin en canlı olduğu dönem olan Nisan başı – Mayıs ortasıdır. Ayrıca okulların tatil olduğu Temmuz ve Ağustos ayları da Amsterdam gezi zamanı için uygun ve popülerdir. Şehir bu iki dönemde de oldukça yoğundur. Bu nedenle seyahat planınızı önceden yapmanız gerekmektedir. Kimi zaman uygun kalacak yer bulmak bile imkansız hale gelmektedir. Bu dönemlerde seyahat etmeyi planlıyorsanız seyahat programınızı aylar öncesinden yapmanızda fayda vardır. Bunların dışında genel olarak yaz dönemi de Amsterdam gezi zamanı için uygun görülür. Havanın aşırı sıcak olmadığı yaz döneminde şehrin meşhur kanalları etrafında bisiklet sürebilirsiniz. Amsterdam kış döneminde ziyaretçilerine farklı görüntüler ve tecrübeler sunan bir şehirdir. Bu dönemde ayrıca kalacak yer seçeneği daha bol ve ucuz, kafe ve restoranlar daha boştur. Kışın şehirde buz pateni yapmak mümkündür. Kanal etrafındaki ağaçlar yeşilden başka farklı renk tonlarına büründüğü için görsel olarak çok daha fazla ilgi çekmektedir.

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Amsterdam’da gezip görebileceğiniz yüzlerce yer var. Dünyanın sayılı müze ve sanat galerinden sıra dışı müze ve eğlence mekanlarına kadar şehirde birçok yer bulabilirsiniz. Şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerden bazıları: Dam Meydanı, Kırmızı Fener Mahallesi, Koninklijk Paleis, Nieuwe Kerk, Anne Frank Huis, Begijnhof, Rijksmuseum, Van Gogh Müzesi, Oude Kerk ve Amsterdam Museum.

Bir Yorum Yazın

Sedat Kartal

Avukat / Bisikletçi / SK Blog Sahibi - İstanbul’da doğdu. Bisiklet sporu merakı yanında basılı ve dijital medya alanında dergi editörlüğü ve görsel yönetmenlik yaptı. Webmaster site tasarımcılığı ile kendi kişisel blog ve avukatlık sitelerinin tasarımlarını hazırladı ve yayınladı.

Benzer Yazılar