Photo Square – Aşıklar Şehri Paris

Paris

Paris Fransa’nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir ve Seine nehri’nin üzerine kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslarası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkentidir ve “Işık Şehir” (Ville de Lumière) diye de anılmaktadır.

Fransa’nın başkenti olmasının yanı sıra, bilim, kültür, sanat alanlarında da dünyanın önde gelen merkezlerinden birisi olarak kabul edilen Paris, yaklaşık 2000 yıllık bir tarihe sahiptir. Seine Irmağı’nın her iki yakasına kurulmuş olan kent, Fransa’nın kuzey kesiminde bulunur ve sarmal bir dönüşle merkezinden çevreye birbirini izleyen 20 ilçeye ayrılmıştır. Şehrin, ırmağın kuzeyinde kalan bölümüne Sağ Yaka, güneyinde kalan bölümüne ise Sol Yaka ismi verilmiştir. Paris, Manş Denizi’ne dökülen Sen Irmağı’nın ağzından 375 km içeridedir. Buna rağmen, Seine Irmağı kanallar ve akarsular yoluyla Manş Denizi ve Akdeniz’e, Almanya’ya, Belçika’ya ve Fransa’nın öbür bölümlerine de bağlı olduğu için bir liman kenti sayılır. Paris, Orly ve Charles de Gaulle adlarında iki uluslararası havalimanına sahiptir.

Paris dünyanın en önemli turistik şehirlerinden biri. Her yıl milyonlarca gezgin Fransa’nın dünyaca ünlü başkentine akın ediyor. Fransa’nın başkenti ve ve dünya turizm merkezlerinden biri olan Paris 12 milyon nüfusu ile Avrupa’nın en popüler yerlerinden biridir. Sen Nehri çevresine kurulu olan şehirde yer alan birçok ünlü yapı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Ülkede kullanılan resmi dil Fransızca’dır. Parisliler İngilizce bilse dahi sizinle İngilizce konuşmayabilir ya da tam tersi size yardımcı olabilmek için ellerinden geleni yapabilirler.

Versay Sarayı, (Le Château de Versailles); Paris’in yaklaşık 25 km. güneydoğusunda bulunan ve Avrupa’nın en büyük sarayıdır. 18. yüzyıl Fransız sanatının en ihtişamlı eseri olarak kabul edilen Saray ve bahçesinin inşaatı 13. Louis zamanında başlamış ve 1760 yılına kadar dört aşamada tamamlanmıştır. Fransız barok üslubunu temsil eden Versay’ın dış güzelliği bir yana iç güzelliği son derece meşhurdur.

Paris’te hava genellikle soğuktur. İlkbahar ve sonbahar aylarında hava serin, yazlar ılık ve nemlidir. Şehirde hava durumu yıllık ortalama 12⁰ derecedir. Yazları ortalama sıcaklık 30⁰ derece iken kışları eksi dereceler bile görülebilmektedir. Temmuz ve Ağustos ayları şehrin en sıcak dönemiyken, Aralık ve Şubat arası dönem ise en soğuk aylardır. Paris’te hava çok değişken olabilmektedir. Yılın herhangi bir anında soğuk ile birlikte yağış görülebilir. Paris’te havaların en sıcak olduğu dönem olan yaz ayları turistlerin şehre en çok akın ettiği dönemdir. Haziran’dan itibaren şehirde artan turist sayısı Temmuz ve Ağustos aylarında zirve yapar. 14 Temmuz’da Şanzelize’den başlayan geçiş töreni, yaz aylarında düzenlenen Fransa Açık Tenis Turnuvası ve şehirde düzenlenen pek çok festival ve etkinlikler, Paris gezisini yaz aylarında düzenleyecekler için güzel olabilir.

Paris gezisi için en cazibeli dönem ise ağaçların ve yeşiliğin canlandığı ilkbahar ayları ile sıcak ve yoğun turist sayısının bir nebze azaldığı sonbahar ayları olarak gösterilmektedir. Nisan-Haziran ile Eylül-Kasım arası aylar şehrin en güzel zamanı olarak tavsiye ediliyor. Yalnız bu dönemlerde iklim çok güvenilir olmayabilir. Havanın zaman zaman çok değişken olabileceği gerçeğini de göz ardı etmemeniz gerekiyor.

Tüm bunların yanında alışveriş, birçoğumuz için yurt dışı gezilerinin en zevkli konusu. Özellikle Paris gibi dünyanın moda ve alışveriş başkenti kabul edilen şehirlerden birine yolculuk yapacaksanız bu durum çok daha önemli bir hal alıyor. Paris’te dünyanın en tanınmış moda markalarının özel mağazalarını bulabileceğiniz gibi bütçe dostu olduğu kadar şık olan kıyafetleri satan yerler bulabilirsiniz. Kozmetik ürünler ise bayanların vazgeçilmezleri. Biraz daha ekonomik gezi yapanlar içinse şehrin birçok yerindeki hediyelik eşya dükkanları imdada yetişiyor. En klasikleşmiş hediyeler arasında Eyfel Kulesi anahtarlıkları, kupalar, T-shirtler geliyor.

Yılın her döneminde milyonlarca gezginin ağırlandığı şehirde gezilecek yüzlerce yer var. Dünyanın sayılı müze ve sanat galerileri, ünlü cadde ve meydanlar, birbirinden ihtişamlı tarihi yapılar, kafa dinleyebileceğiniz güzel park ve bahçeler, farklı mimari tarzdaki dini yapılar…

Kısacası Paris’te ne ararsanız bulmak mümkün. Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Pantheon, Orsay Müzesi, Sacre Coeur Bazilikası, Pompidou MerkeziLes Invalides ve Disneyland şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerlerden bazıları.

Bir Yorum Yazın

Sedat Kartal

Avukat / Bisikletçi / SK Blog Sahibi - İstanbul’da doğdu. Bisiklet sporu merakı yanında basılı ve dijital medya alanında dergi editörlüğü ve görsel yönetmenlik yaptı. Webmaster site tasarımcılığı ile kendi kişisel blog ve avukatlık sitelerinin tasarımlarını hazırladı ve yayınladı.

Benzer Yazılar