Google Play Kitap satın alma ve indirme nasıl gerçekleştirilir?

Google Play Kitaplar, ulusal ve uluslar arası düzeydeki kaynakların Google Play Store‘daki kitaplar bölümünde yayınlanmasıyla oluşan sanal bir kitaplıktır. Bu sanal kitaplardan oluşan kütüphanede; teknolojiden bilim kurguya, romanlardan çocuk kitaplarına, siyasi kitaplardan gizem ve macera kitaplarına, ekonomi ve finansal konularından iş yerleri için eğitim süreçlerine veya bireysel gelişimden kurumsal gelişim kitaplarına kadar aklınıza gelen her türden kitapları burada bulabiliyorsunuz.

Google Play Kitaplar sayfalarında kitapların görsel kapakları yanında yazarın kitabıyla ilgili olarak verilen çok çeşitli açıklama ve bilgilere de ulaşabilirsiniz. İzin verildiği ölçüde kitabın ön bilgilerini ücretsiz olarak görüntüleyebilir, Google Play Store’da satın aldığınız kitaplarınızı masaüstü bilgisayarınızdan, akıllı cep telefonunuzdan veya tabletinizden satın alarak veya ücretsiz ise indirerek okuyabilirsiniz.

Google Play Kitaplar’da en çok satılan kitapları, ücretsiz kitapları, en çok puan alan kitapları, yeni gelen kitapları vb. gibi istediğiniz kriterde tüm kitapları alt kategorilerde görüp inceleyebilir veya satın alabilirsiniz. Kitabın yazarı ile ilgili yayımcı sayfasında kitap ile ilgili açıklamaları görebilir, yazarın biyografilerini okuyabilir, yazdığı kitaplara yorum yapabilir ve beğeni oylamasında bulunabilirsiniz. Eğer satın almak istediğiniz kitap tükendiyse istek listeme ekle diyerek kitap yeniden satışa çıktığında Google tarafından bilgilendirilebilirsiniz. Ayrıca yayımcının iletişim bilgilerinden kendisiyle de irtibata geçebilirsiniz.

Google Play’den kitap satın alma ve indirme nasıl gerçekleştirilir?

Google Play Kitaplar bölümünden dilerseniz ücretli dilerseniz ücretsiz kitap seçimlerinizden ücretsiz olanları indirebilir veya ücretli ise dilediğinizi satın alabilirsiniz.  Unutmayınız ki banka kredi kartı sahibi olmadan Google Play Kitap satın alma işlemi gerçekleştiremezsiniz. (Google, GSM şirketlerinin belirli tutarlara ilişkin cep telefonu faturası üzerinden mobil ödeme imkanı tanımaktadır). Ücretsiz indirimleriniz için ise Google Play‘e hiçbir ödemede bulunmuyorsunuz. Google Play kitap uygulamalarını bilgisayarınızda veya Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletlerde  tanımlı olan Google hesabınızdan oturum açma işlemini yaptıktan sonra gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca dilerseniz bütün bu işlemleri sorunsuz yapabilmeniz için geliştirilen Google Play Kitaplar aplikasyon uygulamasını kullanarak da istediklerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Böylece tüm Google Play Kitaplar sayfalarındaki kitaplar için olan uygulamaları görüntüleyebilir, önizleme yapabilir, ücretsiz indirmeleri veya ücretli ise satın alma işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.  Ancak Apple iPhone veya iPad ile Google Play’den kitap satın alma işlemi yapamazsınız. Sadece, başka bir cihazda satın aldığınız e-kitapları indirebilir veya e-kitapların ücretsiz örneklerini okuyabilirsiniz.

DRM (Dijital Haklar Yönetimi) / ( Digital Rights Management) Nedir?

DRM, dijital eserlerin kolayca kopyalanmasını engellemek için geliştirilmiş bir erişim şifreleme ve kontrol yöntemidir. Bu yönteme göre, satın aldığınız bir dijital ürünü (CD, MP3 veya e-kitap) yalnızca belirli bir DRM formatını destekleyen cihazlarda ve yetki alarak kullanabiliyorsunuz.

Bir e-kitabı satın aldığınızda o kitabı fiziksel olarak satın almış değil yalnızca lisanslamış oluyorsunuz. Kullanılan lisans modelini destekleyen yazılım ve cihazları kullanarak satın aldığınız kitabı okuyabilirsiniz. Ancak farklı ve başka cihazlara kopyalayamaz, paylaşamaz, ya da (yasal çerçevede) formatını değiştiremezsiniz.  Google Play Kitaplar‘dan satın aldığınız bir e-kitap eğer DRM koruması içeriyorsa -ki ücretli kitapların çoğu telif hakları sebebiyle bu korumaya sahip olarak satılırlar- bu içeriği cihazınızda okuyabilmek için Adobe Digital Edition uygulamasını ücretsiz olarak yüklemek ve cihazınızı DRM korumasını okuyabilecek cihaz olarak yetkilendirmeniz gereklidir. Bu uygulama tamamen ücretsizdir ve her cihaz için bir kez yetkilendirme yapılması yeterlidir. Böylece yetkilendirilen cihazınızda (e-Reader okuyucu, tablet, akıllı telefon vb.gibi) artık DRM koruması olan tüm e-kitap ve diğer dijital metaryalleri lisanslı olarak kullanabilirsiniz. Google Play Kitaplar‘ın DRM korumaları Adobe kimliğiyle düzenlenmiş bulunmaktadır. Bu sebeple, Google Play Kitaplar‘lardan satın alınan e-kitaplar Amazon Kindle cihazlarda çalışmaz ve bu kitapları bir Chromebook kullanarak aktaramazsınız. Adobe Digital Edition (DRM) koruması hakkında daha fazla bilgi için lütfen Google Play Yardım sayfası için tıklayın.

Daha ayrıntılı ve kolay bir şekilde kitap satın alma ve indirme konusunda Google Play Yardım sayfalarından yararlanmak için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

Masaüstü Bilgisayar için kitap satın almak veya indirmek için Google Play Yardım sayfası için tıklayın.

Android Akıllı Telefon ve/veya Tabletlere kitap satın almak veya indirmek için Google Play Yardım sayfası için tıklayın.

İpone ve ipad akıllı telefon ve/veya Tabletlere kitap satın almak veya indirmek için Google Play Yardım sayfası için tıklayın.

Hepinize keyifli okumalar.

Bir Yorum Yazın

Sedat Kartal

Avukat / Bisikletçi / SK Blog Sahibi - İstanbul’da doğdu. Bisiklet sporu merakı yanında basılı ve dijital medya alanında dergi editörlüğü ve görsel yönetmenlik yaptı. Webmaster site tasarımcılığı ile kendi kişisel blog ve avukatlık sitelerinin tasarımlarını hazırladı ve yayınladı.

Benzer Yazılar