Dünyanın Bisiklet Dostu 10 Şehri

2019 yılının Bisiklet Şehirleri Endeksi raporu ile “Dünyanın Bisiklet Dostu Şehirleri” açıklandı. Bisiklet kullanma ve paylaşma olanakları, şehrin altyapı özellikleri, trafik kazası ve hırsızlık riskleri ile bisiklet kullanımının teşvik edilmesine yönelik verilerin analiz ederek hazırlanan 2019 Bisiklet Şehirleri Endeksi’ne göre ilk 10 şehir aşağıda belirlenen listemizdeki yerini aldı. 2019 yılı Bisiklet Şehirleri Endeksi raporu kapsamında dünya genelinden 90 şehir yer aldı. Bisiklet dostu şehirler seçilirken 6 ana kategori başlık altında 16 gösterge göz önünde bulunduruldu. Değerlendirmede öne çıkan bazı kriterler arasında: Hava durumu ve iklim koşullarının bisiklet sürmeye elverişliliği, bisiklet kullanım oranı, sürüş güvenliği ve altyapı koşulları, bisiklet kiralama imkanları gibi koşullar değerlendirildi.

Sıralamada yer alan ilk on şehre bakıldığında Avrupa şehirlerinin üstünlüğü göze çarpıyor. Listede bu sene Almanya ve Hollanda’dan iki şehrin yer aldığı dikkat çekiyor. İlk 10 şehir arasında 8 Avrupa şehri yer alırken; Auckland (Yeni Zelanda) ve Hangzhou (Çin) ilk 10’da Avrupa dışındaki bisiklet dostu diğer şehirler olduğu görülüyor. Diğer yandan ABD kentlerinin de ilk on sıralamasında yer alamadığı da dikkat çekici bulunuyor. ABD kentleri içinde San Francisco, “Bisiklet Dostu Şehirler” sıralamasında kendisine 39. sırada yer bulabildiğini de bilgi olarak ekleyelim. Türkiye’den ise mega şehir İstanbul bu sıralamada maalesef 74. sırada yer alabildi.

1- Utrecht – Hollanda

Utrecht, Hollanda’nın eyalet merkezlerinden biri ve eyaletin en kalabalık şehri. Şehrin belediye statüsünde olan nüfusu yaklaşık 300 bin kişidir. Ultrecht Hollanda’nın dördüncü büyük şehridir.  Ülkenin merkezindeki konumu, hem diğer şehirlerden hem de komşu ülkelerden ulaşım açısından büyük avantaj sağlamakta. Amsterdam’a yarım saatlik tren seyahati mesafesinde olan Utrecht; günlük yaşamda bisiklet kullanımının yanı sıra turistlere de 8 farklı ve birbirinden renkli bisiklet sürüş rotaları sunuyor. Ultrecht şehri kompakt, erişilebilir ve çekici kent dokusunun ötesinde yaşamın eğlenceli ve sakin yanını aynı anda insana yaşatan farklı bir şehir olarak göze çarpıyor.

2- Münster – Almanya

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yer alan Münster kentinde genel trafiğin % 39’ünü bisikletler oluşturuyor. Atılan adımlar ve altyapı çalışmaları sonrasında 2014 yılında kentteki motorlu taşıt trafiği % 29 oranında azalma kaydetti. Tam bir öğrenci ve bisiklet kenti olan Münster etkileyici tarihiyle de yaşanılabilecek en iyi kentler arasında sayılıyor. Özellikle ortaçağdan kalan tarihi eski binalarının çokluğu, bakımlı ve düzenli bir kent yaşamına adapte edilmiş ulaşım seçenekleri ile aynı zamanda ticaret ve alışveriş kültürüne de sahip bir kenttir.

3- Antwerp – Belçika

Antwerp, Fransızca adıyla Anvers, Avrupa’nın ikinci büyük liman kenti ve Hollanda dilinde adı Antwerpen olan Anvers, başkent Brüksel’den sonra Belçika’nın en büyük ikinci şehri. Dünyanın dördüncü, Avrupa’nın ise ikinci büyük limanı olan Antwerp Limanı, şehrin en önemli ticaret merkezi. Nüfusu 500 bini aşan şehrin içinden geçen Schelde Nehri, 350 kilometre boyunca uzanıyor. Büyük ticaret gemilerinin geçebilmesi için üzerine hiçbir köprü inşa edilmeyen nehir, yılın her dönemi çok sayıda gemiyi ağırlıyor. Deniz ticaretinin yanı sıra kültür, sanat, eğlence ve moda gibi alanlarda da iddialı bir şehir, Antwerp. Özellikle çikolata ve sanatseverlerin öncelikli rotalarına almaları gereken bisiklet dostu Antwerp’den geçen Schelde Nehri kenarında bisiklet turu da bu şehirde yapılması gerekenler listesine mutlaka eklenmeli.

4- Kopenhag – Danimarka

Danimarka’nın başkenti ve en büyük şehri olan Kopenhag, Danimarka’nın en büyük adası olan Zealand’de bulunuyor. Vikinglerin balıkçı kasabasıyken işlek bir liman kentine dönüşen Kopenhag’ın kelime anlamı, ‘ticari liman’. Bir tüccar limanı olan Kopenhag, yüzyıllardır Kuzey Avrupa ticari bölgesinin kalbi konumunda. Taşlı meydanları ve eski binaları ile etkileyici bir tarihi yapıya sahip olan şehir, Avrupa’nın yaşam standartları en yüksek şehirlerden biridir.  İskandinav dokunuşunun her yerde hissedildiği Kopenhag şehri, birbirini andıran binalar yerine özgün mimarisiyle dikkat çeken, pastel renkli sokaklarıyla insanları bir anda masal alemlerine taşıyan ve bu özellikleriyle diğer Avrupa şehirlerinden farklı bir başkent Kopenhag. Kopenhag dünyanın en iyi bisiklet kentlerinden biri olmayı yıllardır başarmış bir kent olarak da bilinmektedir.

5- Amsterdam – Hollanda

Hollanda’nın başkenti Amsterdam sahip olduğu doğal güzellikler sayesinde Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Şehirde yer alan 1500’den fazla köprü, Amsterdam’ın “Kuzeyin Venediki olarak adlandırılmasını sağlamıştır. Amsterdam’ın sahip olduğu çeşitli eğlence hayatı ile şehrin özgürlükler kenti olarak bilinmesinde önemli bir etkendir. Bir milyondan fazla nüfusu olan şehir, Hollanda’nın finans, kültür, sanat, turizm merkezidir. Kanalları, bisikletleri, parkları ile farklı bir atmosfere sahip olan bu Avrupa kenti özellikle son zamanlarda popüler bir turizm merkezi olmuştur. Günümüzde ise şehir dünyanın en yaşanılacak kentleri arasında yer almaktadır.

6- Malmö – İsveç

Güney İsveç eskiden daha çok endüstriyel bir yer olarak bilinen fakat son yıllarda kendini yeniden inşa eden  bu şehir yaklaşık İsveç nüfusunun yüzde 7’sine ev sahipliği yapan, İsveç’in en büyük 3. şehri. Malmö, İsveç’in Skane Lan Bölgesi’nde yer alıyor. Bu şehir İsveç’in en kültürlü şehri olması ve Oresund Köprüsü’nün şu anda komşu şehir Kopenhag’a gidişi sadece dakikalarla sağlandığı gerçeğinden hareket edildiğinde Kopenhag gibi bir bisiklet şehri olmasına şaşırmamak lazım.

7- Auckland – Yeni Zelanda

Auckland Yeni Zelanda’nın kuzey adasında yer alan ve  ülkenin en gelişmiş yerleşim yerlerinden biridir. Yaklaşık 1.3 milyon nüfusuyla Yeni Zelanda’nın nüfusunun dörte birinden fazlası bu şehirde yaşamaktadır. Ülkedeki nüfusu en fazla olan şehri olan Yeni Zelanda’nın Auckland kenti, Avrupa’da yer almayan ilk bisiklet dostu şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Auckland, cennet misali bir ada üzerinde, yeşil tepeler üzerinde kurulu ve Waitemata Limanı ve Hauraki Körfezi’nde demirlemiş binlerce tekneyle Yelkenler Şehri olarakta biliniyor.

8- Hangzhou – Çin

Çin’in en turistik şehirlerinden biri olan Hangzhou, Zhejiang Eyaleti’nin başkentidir. Hangzhou’nun anlamı “nehir – feribotların yüzdüğü bölge”dir. Zhejiang Eyaleti’nin ekonomi, politika ve kültür merkezi konumunda bulunan Hangzhou; dünya çapında doğal güzellikleri ile ünlüdür. Doğal güzelliklerinin yanı sıra Çin kültürüne ait önemli mirasları içerisinde barındıran şehir, birçok prestijli galeri ve müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Yerel mutfağı ile dünya çapında bir üne sahip olan şehir, aynı zamanda kültürel ve sanatsal etkinlikler açısından ülkenin en faal merkezlerinden biridir.  Hangzhou kentinde, “Hangzhou Public Bicycle” olarak adlandırılan bisiklet paylaşım sistemi kapsamında, kent genelinde 2 bin 700 istasyonda toplam 65 bin 500 bisiklet kiralanıyor. 2020 yılında bu rakamın 175 bin bisiklet seviyesine yükseltilmesi hedefleniyor.

9- Bern – İsviçre

İsviçre’nin başkenti Bern şehridir. Bern ülkenin en büyük 5. kenti olmasına rağmen tarih boyunca İsviçre’nin en önemli kentleri arasında yer aldığı için günümüzde İsviçre’nin başkentidir. Kentin başkent olmasının en önemli nedenlerinden birisi de İsviçre parlamentosu ve hükümet merkezinin Bern kentinde yer almasıdır. Resmi olarak İsviçre’nin federal yönetim sistemi nedeniyle başkenti olmasa da yönetim merkezlerinin Bern şehrinde yer alması nedeniyle günümüzde başkent olarak görülmektedir. 1191’de kurulan Bern’in merkezi neredeyse hiç bozulmadan bugünlere gelmiş ve 1983’te UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş şehirlerden birisidir. Uluslararası birçok organizasyon ev sahipliği yapan İsviçre’nin Bern şehri, Aare Nehri kenarında doğayla iç içe bisiklet kenti olmanın pek çok avantajını bünyesinde barındırıyor.  

10- Bremen – Almanya

Bremen, Almanya’nın büyük, işlek bir liman ve sanayi şehridir. Kuzey Denizi’nden 77 km içeride Weser Irmağı kıyısındaki bu şehir Bremen eyaleti’nin başkentidir. Bremen ve Kuzey Denizi’nden yalnızca 16 km içeride olan Bremerhaven, ülkenin Hamburg’dan sonraki önde gelen limanlarıdır. Almanya’nın liman kentleri arasındaki Bremen; modern ve klasik mimari tarzın eşsiz bir görsel mükemmellik yarattığı kentlerden birisidir. Bremen şehri bisikletçler için adeta bir cennettir. Farklı bisiklet turlarıyla; Weser nehri boyunca, kalabalık mahallelerde ya da şehir dışındaki yeşil kırsallarda, her zevke ve performansa uygun bisiklet üzerinde bir macera bulabileceğiniz bisiklet dostu şehirlerden birisidir. Ayrıca bisiklet dışında çocukluk masallarının doğduğu şehir olan Bremen’de, renkli ve tarihin izlerini yansıtan yapılar arasında dolaşarak benzersiz gezi deneyimlerini de bu güzel şehirde yaşayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Sedat Kartal

Avukat / Bisikletçi / SK Blog Sahibi - İstanbul’da doğdu. Bisiklet sporu merakı yanında basılı ve dijital medya alanında dergi editörlüğü ve görsel yönetmenlik yaptı. Webmaster site tasarımcılığı ile kendi kişisel blog ve avukatlık sitelerinin tasarımlarını hazırladı ve yayınladı.

Benzer Yazılar