Bisiklette Ortalama Hızınızı Arttırmanın 10 Yolu

Performans

Bisiklet kullanmaya başladıktan birkaç ay sonra ortalama hızınız ve performansınızı ne kadar geliştirdiğinizi kendiniz de gözlemleyebilirsiniz. İşte size ortalama hızınızı artırmak için gerekli 10 tavsiye…

Ne kadar hızlı gidebileceğinizi merak etmeniz çok normal. Sıradan bir hız ölçer maksimum hızınızı, anlık hızınızı ve ortalama hızınızı her sürüşte gösterir. Bir kere bu bilgiye ulaştınız mı kafanızda soru işaretleri oluşmaya başlar; diğer bisikletçilerle hızımı nasıl karşılaştırırım? Nasıl ve ne kadar daha hızlı gidebilirim? Ortalama hızınızı düzenli takip etmek size hem bir gösterge hem de iyi bir gelişim sağlar.  Aşağıdaki tavsiyeleri uygularsanız hızınız ne olursa olsun ortalama hızınızın günden güne arttığını fark edeceksiniz.

1- Dirseklerinizi bükün ve sıkıştırın

Bisiklete binerken sizi en çok yavaşlatan, rüzgar direncidir. Bu tip önerilerin çoğunda, vücudunuzun ön kısmını kadroya yakınlaştırmanız ve rüzgara karşı aerodinamik bir pozisyon almanız dile getirilir. Bunların en kolayı vücudunuzu hafifçe kadroya yakınlaştırmanız. Seleye dimdik oturup tüm rüzgarı en sert açıdan almak yerine vücudunuzu hafifçe aşağıya indirip gidona yakınlaşmayı, dirseklerinizi büküp sıkıştırmayı deneyin. Farkı hissedeceksiniz.

2- Müzik dinleyin

Bu biraz aldatıcı bir madde. Çünkü güvenli bir bisiklet sürüşü, kulağınızdaki müzikçalar sebebiyle engelleniyor, trafikteki hakimiyetiniz azalıyor. Ama güvenliği bir kenara bırakacak olursak müzik dinlemek sizin ortalama hızınızı, performansınızı arttırdığı hakkında yüzlerce araştırma bulunuyor. Spor psikolojisi hakkında araştırma yapan Dr Costas Karageorghis, müziğin, yorgunluğu, yorgunluktan yanan bacak kasları, yükselen nabzı ve kaslardaki laktik asitin hissedilmesini engellediğini iddia ediyor. Müzik dinlemek, yüksek bir kadansa ulaşmak için, müziğin ritmini yakaladığınız sürece mümkün.

3- Bisiklete binecek arkadaşlarınız olsun

Başkalarıyla bisiklete binmek, ortalama hızınızı birçok şekilde arttırır. Eğer grubu çekiyorsanız, arkanızdakilerinin rüzgarını kesme görevini üstlendiğiniz için performansınız artacak emin olun! Başkalarıyla bisiklete binmek daha çok çabalamanızı sağlar. Sizden daha hızlı giden birine ayak uydurmaya çalışmak, hem ortalama hızınızı yükseltir hem de sonraki sürüşleriniz için de iyi bir egzersiz olur.

4- Lastiklerinizi şişirin

Düzgünce şişirilmiş lastikler daha iyi dönecektir. Her sürüş öncesi lastiklerinizin havasını kontrol edin. Lastik yanağını önerilen basınçla karşılaştırın. Basınç göstergesi olan pompalardan bir tane edinmelisiniz. Minik pompalar sürüş esnasında yanınızda taşımanız ve acil bir durum karşısında kullanım için idealdir.

5- Daha az fren yapın

Bu en belirgin madde olsa gerek. Daha az fren yapın! Fren yapmak sizi yavaşlatır ve tekrar aynı hıza ulaşmak için daha güçlü pedal çevirmeniz gerekir. Gereksiz frenler, enerji ve momentum kaybıdır.

6- Gidonun alt kısmından tutun

Bir yarış (yol) bisikletiniz varsa ne sıklıkla gidonun alt kısmından tutuyorsunuz? Herhalde çok fazla değildir. Ama gidonun altından tutmak hem sizi aerodinamik bir şekile sokacak ve rüzgara karşı direncinizi artıracak hem de pozisyonunuz gereği daha güvenli bir şekilde bisiklet sürmenizi sağlayacaktır. Çoğu kişi bu pozisyonun rahatsız olduğundan yakınarak gidonun alt kısmını tutmaz. Fakat bike-fit yaptırırsanız bu pozisyondaki düzgün duruşunuza uygun bisiklet ayarlanır ve performansınız artar.

7- Bisiklette akrobasi

Kırmızı ışıkta kilitli pedaldan ayaklarını çıkarmadan dengede duran bir diğer bisikletçiye insanüstü özelliklerini sergiliyormuş gibi bakmayın. Bunu siz de yapabilirsiniz ancak pazartesi sabahı ya da cuma akşamı trafiğinde denemeyiniz. Bir şeyler atıştırmak için durduğunuzda ya da bisikletçi arkadaşlarınızı beklerken bu tekniğe çalışmaya başlayabilirsiniz.

Hafif eğimli bir yere gidin. Sakince bir daire çizerek sürmeye başlayın. Bu sizin denge merkezinizi bulmanızı sağlayacaktır. Buna bir süre devam edin. Rahat hissetmeye başlayınca sakin bir duruş yapın ve bisikletin ön tekerini hafif yukarı eğimli kalsın. Aşağıya bakmak yerine başınız olabildiğince yukarıda dursun. Dengenizi sağlamaya çalışın.

8- Sürüşe başlarken rüzgara karşı, dönüş yolunda rüzgarı arkanıza alın

Evet, denizci olmasanızda rüzgarı tanımanız önemli. Rüzgara karşı sürmek, rüzgarla boğuşmak gibidir. Kendinizi çok yavaş hissedersiniz. Aksine arkanıza aldığınız rüzgar sizi süper kahraman gibi hissettirir, hızınız artar. Yani evden çıkarken rüzgarın yönünü dikkate alarak sürüşe başlayınız. Özellikle dönüşte, kendinizi yorgun hissettiğinizde rüzgarı arkanıza aldığınızda rüzgar sizi çok daha fazla rahatlatacaktır.

9- Zayıflayın

Biraz daha hızlı gitmek istiyorsanız kilo vermek çok işinize yarayacak. Kilo verdikten sonra eforunuzda bir değişiklik olmasa da ortalama hızınız artar. Tabii yokuş çıkarken de yerçekimine karşı daha az yükünüz olduğunuz için, hızınız artacak. Sakın daha hızlı gitmek amacıyla zayıflayabilmek için çılgın diyetler ya da egzersizler yapmayın. Çayınıza atmayacağınız şeker ve günlük fazladan 30 dakika egzersizle 1 ay içindeki farkı göreceksiniz.

10-İntervaller

Evet, ortalama hızınızı arttırmanın en iyi yolu yukarıda da yazdığı gibi interval antrenmanları. Tabii ki her zaman sürüş yaptığınız yola çıkıp normalden daha hızlı gitmenizi söylemiyoruz. Belli bir süre maksimum hızda gidip sonra yavaşlamanız doğru olan. Daha spesifik bir şekilde anlatmak gerekirse; 15-20 dakikalık bir ısınmadan sonra düz, rahat bir yolda 2 dakika boyunca maksimum hızınızla gidin. Vitesi büyütün ve aynı kadansta gitmeye çalışın, böylece daha çok efor sarfedeceksiniz. 2 dakika daha sürdükten sonra vitesi düşürün, yavaşlayın ve rahat bir sürüşle 5 dakika devam edin. Ama pedallamayı sakın bırakmayın. Bunu tekrar ettikçe ortalama hızınızın artttığını farkedeceksiniz.

Sedat Kartal

Avukat / Bisikletçi / SK Blog Sahibi - İstanbul’da doğdu. Bisiklet sporu merakı yanında basılı ve dijital medya alanında dergi editörlüğü ve görsel yönetmenlik yaptı. Webmaster site tasarımcılığı ile kendi kişisel blog ve avukatlık sitelerinin tasarımlarını hazırladı ve yayınladı.

Benzer Yazılar