Bisiklet ve Siz-Doğada Başbaşa

Bisiklete binmek için onlarca sebebiniz olabilir. Aslında bisiklete binmek için sebep yaratmanız da gerekmez çoğu kez. Onun için herhangi bir hafta sonu tatilinde, ister tek başınıza, isterse sevdiğiniz birkaç arkadaşınızı da yanınıza alarak doğada bisikletinizle kısa turlar yapabilirsiniz.

Doğada bisikletiniz ve siz başbaşa zaman geçirirken, kendi yalnızlığınıza ortak ettiğiniz arkadaşınız olan bisikletiniz ile çam ormanların içinden pedal basarak geçerken, çam ağaçlarının serinliğinde, mis gibi çam kokuları ve dağ havası ile beraber geçireceğiniz vaktin keyfini zaman zaman yaşamanızı öneririm.  Doğa dışında, karanlık gecelerin ışıltılı ve bir o kadar da gürültülü ve zevkli sandığınız geceleri yerine, büyük şehirlerin zehir soluduğunuz araçların egzos ve bacalarından çıkan dumanı soluduğunuz fabrikalarından uzakta, ciğerlerinizin  tertemiz orman ve dağ havasının oksijeni ile derin derin nefes almalarınızın yerini başka ne tutabilir ki zaten?

bisiklet-doga-3

Doğa’yı ne kadar hoyratça kirletseniz de, o size yaptığınız bunca kötülüğe rağmen, size yine de düşmanca davranmaz çoğu kez. Hele ki kendisine sahip çıkan, onsuz bir dünyanın yaşanılamaz hale geleceğini bilen her bisiklet ve doğa sever insana sunar cömertçe verebileceklerini doğa. Üstelik, bisiklet sürüş performansınıza göre istediğiniz güzergahı belirleme özgürlüğünüz de sizin elinizdedir çoğu kez. Ve bu özgürlüğünüzü yine çoğu kez, siz plansız, programsız seyahatler yaparak ve genellikle de yüreğinizin götürdüğü yerlere pedal basarak tercih ettiğiniz için, aslında gerçek bir seyahat ve spor macerası yaşamanız yanında, asıl doğa ile de başbaşa kalarak ruhunuzu da dinlendirmenize ve bu keyfin farkına varmanıza da neden olur. Zamanın durduğu, o stresli koşuşturma ve telaşların olmadığı bir dağ bisiklet turu ile doğada olmak muazzam bir keyiftir. Yorgunluğunuzu, stres ve sıkıntılarınızı yola çıkarken bıraktığınız o geçmişte, şu anın keyfine doğada varırken sizler; yalnız olsanız da fark etmez ki, kuşlar, sincaplar arkadaşlık eder size çoğu kez, siz farkında olmasanız da. Hele ki bir de sevgiliniz ya da sevdiklerinizle birlikte iseniz bu doğada, onlarla paylaşacağınız birliktelikler, inanın sizin yaşam enerjinizi artıracak, yorgunluğunuzu alacak ve sizi hiç hissetmediğiniz kadar mutlu ve keyifli yapacaktır, bu kısa doğaya kaçışlar emin olun. Hele ki bir de fotoğrafçılık merakınız da varsa eğer, yanınıza aldığınız fotoğraf makineniz ile harika doğa fotoğrafları da çekebilirsiniz üstelik. Yeşilin binbir tonu ile bahar veya yaz aylarının her hangi bir tatil gününde, ya da doğasever bir maceracı ruhunuz var ise, sonbaharın o hafif serinliğindeki zamanlarında, doğanın kızıllaşan yapraklarını dökmeye başladığı anları da tercih ettiyseniz eğer, o doğada siz ve fotoğraf makineniz ile birlikte kartpostal güzelliğinde, muhteşem fotoğraf kareleri yakalamanız içten bile değildir.

Unutmayın ki ruhunuzu ve bedeninizi, doğanın size iyi geleceğinden emin olduğunuz şevkatli kollarına kendinizi bıraktığınızda, bundan asla pişman olmayacağınızın da farkındasınız demektir.

Doğanın, size ve bisikletinizle onu kirletmeden, ona sahip çıktığınızı bildiğinden de emin olabilirsiniz. Doğa da kendisine sağlanan bu düzeni bozmayan iyi kalpli doğasever bisikletçilerin, özgür ve mutlu ruhlarında onlara hep tebessüm eder, bunu görmeyi ve hissetmeyi bilen herkese.

Bisikleti bir yaşam biçimi sayanlardan olmasınız bile, arada bisikletinizle doğanın kucağında özgür ve mutlu, kuş seslerinin içersinde ruhunuzu dinlendirmek için yaptığınız bu küçük kaçamak turlarınız, sizi mutlu etmenin yanında, sağlığınıza verdiğinizin kıymeti anlamanıza; insanları, doğayı ve hayvanları neden sevmeniz gerektiğine, onlarsız bu dünyanın sadece size ait olmadığını anlamanıza yardımcı olacağı gibi, bu gezilerden kendiniz ve ruhunuzun çıkaracağı daha pek çok dersler olduğunu da anlarsınız.

Bu küçücük doğa kaçamakları, yalnızlığınızın hüzünlü dünyasında sıkıldığınızda, kendinizi bisikletinizle birlikte doğanın o sevecen kucağına attığınızda, hem sizin yalnızlığınızda daralan yüreğinize ferahlık verecek hem de doğanın o inanılmaz pozitif enerjisi ile sizlerin kendinizi çok daha iyi hissetmenize imkan tanıyacaktır.

Denizleri, kıyıları, ormanları talan eden bu dünyanın kötü insanlarının içinde, kendinizi bir bisiklet tutkusunun öncülüğünde doğayı sevmeyi, ona sahip olmanın ve korunması için de bir şeyler yapabileceğinize olan inancınızı pekiştirdikçe, doğanın sizi sevdiğini ve size müteşekkir olduğunu anlayacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın.

Siz ve bisikletiniz, sevdiklerinizle beraber her daim doğa’da başbaşa mutlu kalmanız dileğiyle.

 

Bir Yorum Yazın

Sedat Kartal

Avukat / Bisikletçi / SK Blog Sahibi - İstanbul’da doğdu. Bisiklet sporu merakı yanında basılı ve dijital medya alanında dergi editörlüğü ve görsel yönetmenlik yaptı. Webmaster site tasarımcılığı ile kendi kişisel blog ve avukatlık sitelerinin tasarımlarını hazırladı ve yayınladı.

Benzer Yazılar