Bisiklet Uygulamaları ve Akıllı Teknolojiler

Bildiğimiz üzere, gelişen teknolojiler alanında akıllanan pek çok cihaz ve uygulama, kategorilerine göre piyasada yer almaya devam etmektedir. Bir bisiklet bilgisayarını kullanmak, hedefler belirlemek ve bisiklet sürüşündeki ilerlemenizi izlemek için seçilecek harika yollardan biridir. Ancak, bu işin kullanılan teknoloji ve işlevsellik özelliklerine göre ne kadar pahalı olabileceğini tahmin etmekte hiç de zor değildir. Özellikle gelişen mobil uygulamaların son yıllarda o kadar etkili kullanım hali karşısında, bir bisiklet için akıllı teknolojik alet veya bilgisayarlarına ne kadar ihtiyacınız olup olmadığını da düşünebilirsiniz. Herkesin kendi belirlediği hedeflerine bağlı olarak bu seçimleri yapmak hiç de kolay değildir. Hele ki, her geçen gün artan bu teknolojik gelişim ve onun hızına ayak uydurabilmek ise öyle sanıldığı kadar kolay da değildir.

Herkes tarafından malum olduğu üzere birçok bisiklet odaklı uygulama; hız, mesafe ve tempo gibi verileri ölçen, rota planlama, hedef belirleme, topluluk oluşturma, performans kaydetme veya bisikletle ilgili diğer pek çok hedeflerinize ulaşma gibi görevlerde yardımcı olacak yüzlerce uygulama mevcuttur. Kullanabileceğiniz çok fazla seçenek olduğundan dolayı, faydalanmak istediğiniz uygulamanın maliyet ve ihtiyaçlarınız kullanmak istediğiniz şeye bağlıdır. Farklı amaçlara ulaşmak için birkaç farklı uygulamayı bir arada ya da birbirlerinden tamamen bağımsız da kullanmak isteyebilirsiniz.

Bisiklet Rota ve Takip Uygulamaları

Strava

Tüm bisiklet kullanıcılarının adını ve tabi ki popülerliğini duymayanın kalmadığı ve hemen hemen tüm sürüş ve rota takibi konusunda sanırım Strava adını duymayan yoktur. Uzun süreli uygulama, hızlı, geniş kapsamlı ve son derece hassas olan bu yazılım diğer bazı popüler rakiplerinin bir çoğuna kıyasla daha hızlı bir performans sağlar ve daha derin bir özellikler seti sunar. Bu uygulamayı; zamanınızı, mesafenizi, ortalama adımınızı, hızınızı ve tahmini olarak zorlu güç çıkışlarını izlemek veya hesaplamak için de kullanabilirsiniz. Tüm bu özellikleri yanında rotalarınızı canlı olarak kaydedebilir ve diğer kullanıcılar için takip veya paylaşımlara açabilirsiniz. Strava basit ve pratik olmasının yanında, hoşlandığınız veya hoşlanmadığınız tüm şeyleri hatırlamanıza yardımcı olacak sürüş sonrası açıklamaları eklemenize de izin verir. Strava kalp atış hızı monitörleri, güç ölçüm cihazları, basılan pedalı sayma sensörleri veya ayak bölmeleri gibi birçok harici cihazla eşleşir. Böylece tüm kayıtlı istatistiklerinizi skor tahtalarında paylaşabilir ve sosyal ortamlarda arkadaşlarınızla bağlantı kurabilirsiniz. Bütün bu sayılanlar, Strava’nın piyasadaki diğer tüm benzer uygulamalardan hep daha iyisi olduğunu böylece size ispatlar.

MapMyRide

Hepimizin bildiği gibi bugün piyasada, rota planlama ve canlı izleme özelliği sunan onlarca GPS tabanlı uygulama var. Ancak, çok yönlülük ve kolaylık söz konusu olduğunda, bunların hiç biri rota planlamasının orijinal öncüsü olan MapMyRide’a ayak uyduramıyor. Yılların tecrübesine dayanan uygulama, rakiplerini gölgede bırakmaya devam ediyor. Canlı izlemenin yanı sıra, basit, kullanıcı dostu bir arayüzle benzersiz bir yol oluşturmak için rotaları sıfırdan tamamen özelleştirmenize ve bir noktadan diğerine geçmenize izin vermesi ile diğer uygulamaları geride bırakıyor. Oldukça popüler olan ve hatırı sayılı bir kullanıcı kitlesine sahip MapMyRide ayrıca, diğer kullanıcıların favori rotalarını incelemenize ve onları sesli yönlendirme ile tekrar denemek isteyip istemediğinize karar vermek için önceki sürüşlerle karşılaştırma yapmanıza da olanak tanıyor. Rota planlama uygulaması olan MapMyRide, Strava kadar çok fazla sosyal özellik göstermese de basit harita oluşturma açısından diğer rakiplerinde açık ara önde olmayı başarıyor.

Akıllı Bisiklet Cihazları

Akıllı Bisiklet Teknolojileri, ister büyük bir yarış eğitimi için alınıyor olsun, ister bisiklet kullanma istatistiklerinizdeki merakınızı gidermek için olsun, bisiklet bilgisayarı  ve onlara ait akıllı teknolojilerin tamamı, tüm bisiklet binicilik performansları hakkında çok sayıda yararlı geri bildirim sağlamayı amaçlarlar. Bu kullanışlı cihazlar; mesafe, hız, zaman, güç ve tempo gibi ölçümleri ile kalp atış hızı veya maksimum aerobik güç gibi kişisel tüm verileri izleyebiliyorlar ve gerektiğinde tuttukları tüm bu kayıtlar üzerinden karşılaştırma ve değerlendirmede bulunabiliyorlar. Birçok bisiklet bilgisayarı uygulamaları, tam rotanızı haritalandıran veya bisikleti sürerken canlı navigasyon yapmanızı sağlayan çok hassas GPS üniteleriyle birlikte üretiliyorlar. Bütün bunlara ek olarak, tamamlayıcı uygulamalar ise genellikle metin mesajlarını veya takvim bildirimlerini alma yeteneklerinin yanı sıra, sürücüden sürücüye mesajlaşma veya online topluluklar arasında senkronizasyon gibi pek çok sosyal özellikleri de kullanıcılarına sunuyorlar.

Bütün bu teknolojik harikalar yaratan aletler, yüksek teknolojik işlevselliklerini oldukça basit tasarımlarla birleştiriyorlar. Bu akıllı cihazlar rota ve eğimi de haritalarken, yükseklik, mesafe ve hızı kaydeden dahili bir barometre ile eşleştirilmiş ve neredeyse tam doğruluk payı ile senkronize bir GPS ünitesi işlevlerini de yerine getiriyorlar. Ayrıca bu akıllı cihazlar çeşitli barlarda su geçirmezlik derecesiyle üniteden ödün vermeden zorlu hava koşullarında ve her türlü rüzgar ve yağmurla baş edebilecek şekilde tasarlanıyorlar. Cihazlar, metin bildirimleri, gelen çağrılar, takvim uyarıları ve sosyal medya güncellemeleri sunmak için tamamlayıcı akıllı bir telefonla tam senkronize olabiliyorlar. Görsel yönden zenginleştirilen ve aynı zamanda kaydırmazlık düğmeleri, yerleşik led ışığı aydınlatmaları ve uzun saatlik pil ömürlerine sahip bu cihazlar, bisiklet kullanıcılarının çoğu için vazgeçilmez birer yardımcıları haline gelebiliyorlar.

Hız, yükseklik, sıcaklık ve tam renkli bir GPS haritasına sahip ölçümler sunan geniş ekranlı  tasarımlara sahip olanlarından, gezintilerinizi çekmek için canlı navigasyon ve bluetooth aksiyon kameralarına da sahip olan modellere kadar çeşitlilik sunabiliyorlar. Çeşitli büyüklükteki ekranlara sahip bu mini bilgisayarlı cihazlar, favori bölümlerinize yaklaşırken motivasyon uyarıları sağlarken, pek çoğu ön yüklü Strava Live Segments yazılımı ile birlikte geliyor ve arkadaşlarınızdaki PR ve ölçümlerinizle karşılaştırma yapmanıza imkan sağlarken aynı zamanda sürüş anınızdaki anlık onlarca verilerinizi de saklama ve diğer kullanıcılarla paylaşmanıza da imkan sunuyorlar.

Çeşitli atmosfer basıncına kadar su direnci olan cihazlar bulunduğu gibi, sürücüler arasındaki mesajlaşmayı destekleyen, böylece idman yaparken topluluğunuzdaki diğer bisikletçilerle canlı sohbetler gerçekleştirmenize olanak sağlayan modeller de bulunuyor. Sadece bu değil, genel favori rotalarını gösteren Garmin Connect geri bildiriminin kullanıcı odaklı bir veri tabanı olan Trendline, popülerlik yönlendirmesine erişmek için de bu tür yazılımlarla birlikte gelen bu akıllı bilgisayar cihazlarını satın alıp kullanabilmeniz de mümkün. Bu cihazlar arasında nispeten ucuz ama etkileyici olan CatEye’ın bisiklet bilgisayarı cihazı, pürüzsüz ClickTec düğmeleri, bilgisayarın yüzünün alt kısmına dokunarak sekiz farklı moda kolayca geçiş yapmanıza olanak tanıyor. Kompakt ekranı, değişik hızları, mesafeyi, sürüşte ve/veya beklemede geçen süreyi ya da toplam yolculuk süresini ve aynı zamanda en son saati gösterme maharetinin yanında ekranı ise rahatlıkla görüntüleri izleyebilecek kadar büyük olması da dikkat çekici bulunuyor.

Strada Wireless ayrıca, programlanabilir kilometre sayacı, özel tercihlerinize ve sürüş tarzınıza göre ayarlayabileceğiniz tamamen özelleştirilebilir ekran ile birlikte otomatik başlatma ve durdurma özelliklerine de sahip olarak geliyor. Çoğu cihazların yerleşik teknoloji özelliklerinin sağlıklı bir şekilde yardımcı olmasını sağlamasının yanı sıra, Giant’ın NeosTrack’i, kalp atış hızı kayışları, güç ölçüm cihazları ve hız sensörleri gibi bir dizi bisiklete özel eğitim aksesuarıyla uyumlu olan modeller de bulunuyor. Hassas GPS sistemi, belirli konum verilerini izlemesi, mesafe ve zaman istatistikleri yanında navigasyon imkanları da pek çok akıllı bu cihazlar da bulunuyor.

Akıllı Bisiklet Teknolojileri

Yenilikçilik, bugün her sektörde gündemde olan ve şirketlerin bu rekabetçi ürünlerine ait  hizmetlerine ek olarak kendilerini yeniden keşfetmelerine de yardımcı oluyor. Gündemde olmaları ve yarattıkları çeşitli markaların tüketicilerle olan ilişkilerini güven içinde sürdürmelerini sağlayabilmeleri bu tür yeniliklerden geçiyor. Endüstri çok hızlı ve çeşitlilik anlamında değiştikçe, bütün bu süreçler tüketicilerin de hayatını etkiliyor. Üstelik bu tüketiciler tek boyutlu değiller ve pek çok değişik farklı endüstrilerden mal ve hizmet alıyorlar. Yenilikler hayatlarının bir alanını değiştirdikçe, diğer alanlarda da bu tür yenilikçiliği ve bu değişime uygun gelişmelerden azami faydalanmayı istiyorlar. Birlikte, tüketiciler için radikal olarak farklı ihtiyaçları karşılayan bu farklı endüstriler, toplu olarak rekabet arttıkça kalite konusunda çıtayı da böylece yükseltiyorlar. Dünyanın bu yüzyıl yılda tanıklık ettiği bu üstün teknolojik ilerlemeler her zaman insanoğlu için büyüleyici olmuştur. Elektrikli otomobillerden, güneş enerjili araçlara, akıllı bisikletlerin vizyon ve tasarımdan gerçeğe dönüşmesi süreci sadece bir zaman meselesi olmuştur.

Akıllı bisiklet teknolojileri çok uzun zaman önce sahneye çıktılar ve bugüne kadar çok sayıda yeni teknik ve teknolojik iyileştirmeler gerçekleştirdiler. Bu akıllı bisiklet teknolojileri sınıflandırılmasında, özellikle akıllı telefonların ve kablosuz iletişim özelliklerinin kullanımıyla olağanüstü ilerlemeler sağlanmış oldu. Özellikle akıllı bisiklete yapılan özel sensör eklemeleri yoluyla geliştirilen bu teknolojik iyileştirmeler, bisiklet sürüşünde kolaylık ve verimliliği artırmanın yanı sıra, geleceğin konsept bisikletlerini oluşturmada farklı ve etkileyici girişimlerin olduğunu da bizlere göstermektedir. Bu girişimler arasında, RPM hızını ve temposunu ölçebilen bisiklet sensörlerinden, kör noktanızdaki araçları algılayan yüksek teknolojili yakınlık sensörlerine, kullanıcısının fitnes düzeyini ölçen sağlık merkezli bisikletlere kadar kullanım alanının sonu neredeyse yok denilebilir. Gelecekte, yalnızca daha fazla inovasyon ve çok daha fazla çeşitlikte  sensörlerin eklenmesinin artacağını bugünden söylemek pekala mümkündür. Bu sensörler bluetooth ile donatılmıştırlar ve veri aktarımı için akıllı telefonlara, tabletlere ve GPS bisiklet bilgisayarlarına kablosuz olarak bağlanabilirler. Akıllı bisikletlerin geleceğinde, sürücünün çalıştığı aerodinamik seviyesinde bir veri analizi yapmak için birlikte çalışan onlarca sensöre sahip olan bu bisikletlerin, sadece sürücünün kalp hızına göre kontrol edebileceği bir geleceği bugünden hayal etmek hiçte zor olmasa gerek.

Bir Yorum Yazın

Sedat Kartal

Avukat / Bisikletçi / SK Blog Sahibi - İstanbul’da doğdu. Bisiklet sporu merakı yanında basılı ve dijital medya alanında dergi editörlüğü ve görsel yönetmenlik yaptı. Webmaster site tasarımcılığı ile kendi kişisel blog ve avukatlık sitelerinin tasarımlarını hazırladı ve yayınladı.

Benzer Yazılar