Bisiklet Çeşitleri

Teker Çaplarına Göre Bisiklet Çeşitleri

Bisiklet tipleri birkaç farklı şekilde sınıflandırılabilirler. Bunlardan birisi tekerlek çaplarına göre olan sınıflandırmadır. 3 teker çapı şu anda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar: 622 mm (28″), 559 mm (26″).  Bunların dışında 27.5″ ve 29″ çapındaki tekerlekler uzun yıllar boyunca yol bisikletlerinde kullanılmıştır. 584 mm çaplı olan ve 650B olarak tanımlanan tekerleklerde son zamanlarda bazı üreticiler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde  daha çok 26″, 27.5″ ve 29″ gibi teker çaplı bisikletler üretilmektedir. Teker çapı sınıflandırmasına göre 28″ ve 29″ teker çapına sahip bisikletler yol bisikleti, 26″ ve 27.5″ teker çapına sahip bisikletler dağ bisikleti olarak kabaca tanımlanır. 20″ tekerlere sahip bisikletler BMX bisikletleri olabildikleri gibi, farklı 3 tekerlekli hatta 4 tekerlekli bisikletlerde ve yatay bisikletlerde sıklıkla kullanılırlar.

Kullanım Amaçlarına Göre Bisiklet Çeşitleri

Bisikletler kullanım amaçlarına göre de sınıflandırılabilirler. Teker çapı ne olursa olsun, ince tekerli ve daha nahif yapılı, asfaltta kullanıma yönelik yapılmış bisikletlere “yol bisikleti” denir. Gene teker çapı 622 mm ya da 559 mm olmasına bakılmaksızın (genellikle 559 mm olur), sağlam gövdeli ve dayanıklı parçalardan yapılmış, daha kalın lastiklerin  kullanılmasına izin veren bisikletler araziye uygundurlar ve bunlara “dağ bisikleti” denir. Dağ bisikletlerinin ön süspansiyonlu, ön ve arka süspansiyonlu, süspansiyonsuz tipleri olabilir. Süspansiyon miktarına ve olup olmamasına göre bisiklet kullanım alanları değişebilir. Teker çapı 622 mm ya da 559 mm ve son zamanlarda da 584 mm olarak üretilen bazı bisikletler, uzun yollarda kullanılmak üzere üretilirler. Bu bisikletlerin ön ve arka kısımlarında çanta taşımaya imkanları vardır. Çamurluklar, rahat sele ve gidonlar kullanırlar. Tek amacı uzun mesafelere binicisini ve binicinin eşyalarını taşımak olan bu bisikletlere “tur bisikleti” denir.

bisiklet7

Yol (Yarış) Bisikleti

bisiklet9

Dağ Bisikleti

bisiklet8

Bmx Bisikleti

Asıl amacı akrobasi ve bazı özel yarışlar olan, sağlam yapılı ve 20″ tekerlekli bisikletlere “BMX bisikleti” denir. Bu bisikletler 1980’li yıllardan itibaren ortaya çıkmış ve bütün dünyada popülerlik kazanmışlardır. Teker çapı Türkiye’de 28″, Fransa, İtalya, İskandinav ülkeleri gibi bölgelerde ise 650B olan bazı bisikletler de vardır ki bunlara “şehir bisikleti” denir. Bu bisikletlerin çoğu zaman ön ve arkalarında sepetleri, dinamolu ışıklandırma sistemleri vardır. Avrupa’nın pek çok yerinde genç yaşlı insanlar şehir içindeki işlerini görmek, bir yerden bir yere gitmek, yük taşımak için bu bisikletleri  kullanırlar. İki sürücünün aynı anda binmesine müsaade eden bisikletlere “tandem bisikleti” denir. Tandemler uzun turlardan kısa arazi yarışlarına kadar pek çok farklı alanda kullanılabilirler. Sürücüsünün arkasına yaslanmasına hatta bazı durumlarda yatar pozisyonda durmasına müsaade eden bisikletlere “yatay bisikleti” denir. Yatay bisikletler Türkiye’de yaygın değildir. Yatay bisiklet kelimesi bile bilinmemektedir. Yatay bisikletin İngilizcesi Recumbent‘dir. Sadece tek bir tekeri olan bisikletler de vardır. Tanımından da anlaşılacağı gibi bu bisikletlere “tek teker bisikleti” denir.

Tek tekerli bisiklet kullanmayı öğrenmek normal bisiklet kullanmaktan farklıdır. İş bisikletleri özellikle yük taşımak için üretilirler. Bazıları yüz kilo ve üstündeki yükleri taşıyabilecek kadar sağlamdır. 2 veya 3 tekerlekli modelleri vardır. Bisikletin gövdesinde bulunan boş kısımda, hizmet ettiği şirketin reklam tabelasını taşıyabilirler.

Sedat Kartal

Avukat / Bisikletçi / SK Blog Sahibi - İstanbul’da doğdu. Bisiklet sporu merakı yanında basılı ve dijital medya alanında dergi editörlüğü ve görsel yönetmenlik yaptı. Webmaster site tasarımcılığı ile kendi kişisel blog ve avukatlık sitelerinin tasarımlarını hazırladı ve yayınladı.

Benzer Yazılar