Tour de France 2016 Şampiyonu Froome Oldu!

Bisikletin en prestijli yarışlarından Fransa Bisiklet Turu’nda sarı mayo Chris Froome’da kaldı. İngiliz sporcu 2013 ve 2015’in ardından turu 3. kez şampiyonlukla tamamladı. 8. etapta ilk sıraya yerleşen ve yerini son etaba kadar koruyan Froome’un ardından 4 dakika farkla Fransız Romain Bardet 2. Kolombiyalı Nairo Quintana ise 3. oldu. Turun 21. ve son yarışı olan 113 kilometrelik Chantilly-Paris etabı başkentin ünlü Champs-Elysées Bulvarı’nda sona erdi.

Bitiş çizgisine büyük bir grubun birbirinden kopmadan geldiği yarışın son düzlüğünde büyük çekişme yaşandı. Rakiplerinin gerisinde kalmasına rağmen son metrelerde sert bir atağa kalkan Alman André Greipel geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine son etabı 1. sırada tamamladı. Turda tırmanma etaplarının en iyisi Rafal Majka, en iyi genç bisikletçi ise Adam Yates seçildi. Chris Froome bu şampiyonlukla 103 kez düzenlenen Fransa Bisiklet Turu’nu en az 3 kez kazanan 8. sporcu oldu.

Sedat Kartal

Avukat / Bisikletçi / SK Blog Sahibi - İstanbul’da doğdu. Bisiklet sporu merakı yanında basılı ve dijital medya alanında dergi editörlüğü ve görsel yönetmenlik yaptı. Webmaster site tasarımcılığı ile kendi kişisel blog ve avukatlık sitelerinin tasarımlarını hazırladı ve yayınladı.

Benzer Yazılar